28/10/2023

15. Czyje jest miasto? Rozmowa z Michałem Książkiem

Po lekturze „Atlasu dziur i szczelin” Michała Książka miejsce, w którym mieszkasz już nigdy nie będzie takie samo. Uzyskasz tysiące nowych sąsiadów i odzyskasz wzrok. Miejsca, w których mieszkają ludzie są zabrane naturze, ale natura zawsze do nich wraca. Odbija każde wolne miejsce. Samosiejki drzew i krzewów rosną na Pałacu Kultury, zaplątują tam się nawet pomidory, ptaki mieszkają w neonie Teatru Dramatycznego. Pałac to 25 hektarów powierzchni z niepoliczalną ilością szczelin i dziur. Z punktu widzenia zwierząt to wielka, ciepła góra. Gdyby ją zostawić samą sobie zarosłaby jak Czernobyl, albo opuszczone dzielnice Detroit. 


Pytam Michała, jak powinno wyglądać i funkcjonować miasto idealne, ale też o znaczenie słów, których używa w „Atlasie”. Chcecie wiedzieć co to trypofobia, enttuzjazm, albo subpetrium ? 

 

Rozmowę odsłuchacie tu  – link do Spotify.

 

Wizualizacja zagospodarowania placu Defilad i PKiN; Autor: Mirosław Usidus

 

Zdjęcie główne (na górze) ze strony: Ptaki miasta

 

 

Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna

Montaż: Ewa Chyra

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności