24/03/2023

Aert van den Bossche , „Męczeństwo świętych Kryspina i Kryspiniana”, ok. 1494 – w audycji „Jest taki obraz”

Cech szewców z Brukseli w 1490 roku u malarza nazwiskiem Aert van den Bossche zamówił do kościoła świętego Mikołaja dzieło poświęcone swoim patronom – Kryspinowi i Kryspinianowi. Był to  poliptyk, a kwatera, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie to jego środkowa, największa część. Lewe skrzydło zaginęło, a kwatery prawego znajdują się Musée de Ville w Brukseli (awersy ukazujące końcowe etapy męczeństwa i śmierć Kryspina i Kryspiniana) oraz w moskiewskim Muzeum Puszkina (rewersy, na których widnieją portrety donatorów z godłami cechu).

 

W środkowej części ukazane zostały symultanicznie kolejne etapy kaźni dwóch młodych bliźniaków, dzielnych chrześcijan, którzy w III wieku, w galijskim mieście Soissons (płn. Francja) głosili Ewangelię, a jednocześnie pracowali jako szewcy. Zgodnie z hagiograficznymi legendami ukazane w głębi miasto to Soissons i rzeka Aisne, zaś przypatrujący się torturom dygnitarze to cesarz Maksymilian (na koniu) i prefekt Rictovarus (stojący po lewej).

 

Tortury jakim poddani zostali Kryspin i Kryspinian są ukazane realistycznie i szczegółowo; było ich wiele, a wszystkie okrutne, np. zatykanie szydeł pod paznokcie, biczowanie, zrzucanie ze skały. Równie drobiazgowo odtworzone są rośliny, wśród których zidentyfikowano aż 13 gatunków, ukazane są w formie zimowej wegetacji, zgodnie z przedstawioną porą roku.

Wydarzenia miały bowiem miejsce zimą. Rozległy pejzaż to jedno z najwcześniejszych w malarstwie niderlandzkim przedstawień krajobrazu zimowego, a także hokeja na lodzie.

 

Aert van den Bossche , „Męczeństwo świętych Kryspina i Kryspiniana”, ok. 1494, Muzeum Narodowe w Warszawie – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności