14/08/2023

Caravaggio, „Madonna pielgrzymów”, 1604 – w audycji „Jest taki obraz”

„Madonna pielgrzymów", zwana także „Madonną Loretańską" to jeden z najbardziej znanych ołtarzowych obrazów Caravaggia. W 1603 roku zamówili go spadkobiercy zmarłego rok wcześniej Ermete Cavallettiego, rzymskiego notariusza i pracownika Camera Apostolica, który darzył Madonnę z Loreto szczególnym kultem.


Malowidło przedstawia parę pielgrzymów, składających hołd Madonnie u progu Jej domu w Loreto. Maria to piękna, młoda kobieta w wystudiowanej, tanecznej pozie. Wygląda jak ożywiony manierystyczny posąg. Jej twarz jest delikatna, wyidealizowana, a wzrok skierowany w stronę przybyszów. W ramionach trzyma Jezusa, który wyciąga rękę ku klęczącym. Postać Madonny z Dzieciątkiem zdaje się być wizją, która ukazała się pielgrzymom u kresu ich podróży do Loreto. 

 

W okresie rzymskim Caravaggio namalował kilka Madonn, najsłynniejsze to: „Madonna Palafrenieri" (obraz powstał do Bazyliki św. Piotra, jednak nigdy tam nie zawisł, znajduje się w Galleria Borghese w Rzymie), „Madonna Różańcowa" (jeden z najbardziej barokowych obrazów Caravaggia, dzisiaj w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu), „Zaśnięcie Marii" (obecnie w Luwrze). Wiele obrazów Caravaggia odrzucono i nigdy nie zawisły nad ołtarzami; przedstawicielom kościoła zdawały się zbyt realistyczne i pozbawione należnego tematom religijnym decorum. Natychmiast trafiały jednak do wybitnych, rzymskich kolekcjonerów, którzy cenili artystyczny kunszt i siłę wyrazu obrazów mistrza. 

 

Jedynie „Madonna pielgrzymów” aż do dzisiaj znajduje się w rzymskim kościele Sant’Agostino, niedaleko Piazza Navona. Brudne stopy i ubogie ubiory pielgrzymów nie są w tym religijnym dziele artystyczną prowokacją, lecz wyrazem skruchy, skromności i oddania pielgrzymów, którzy być może są wizerunkami przodków zleceniodawców – pobożnego Ermete Cavallettiego i jego matki.


 

Caravaggio, „Madonna pielgrzymów”, 1604-1606, kościół San Agostino, Rzym – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności