29/03/2023

David Hockney, „Mr and Ms Clark and Percy”, 1971 – w audycji „Jest taki obraz”

Ossi i Celia Clark pozują w swym modnym mieszkaniu w Natting Hill. Są świeżo po ślubie, spodziewają się dziecka, ale nie jest to przedstawienie małżeńskiej idylli. Hockney długo pracował nad portretem państwa Clark, przyznał, że chciał w nim uchwycić relacje pomiędzy parą. Ten zamiar niezwykle mu się udał, przeczuł przyszłość pary i nadchodzące rozstanie, do którego ostatecznie doszło trzy lata po powstaniu portretu, w 1974 roku.

 

Byli młodzi, piękni, utalentowani i popularni w środowisku swingującego Londynu lat sześćdziesiątych. Ossie Clark projektował ubrania, a Celia Birtwell tkaniny. Pracowali razem. Odnieśli sukces w niezwykle gorącym okresie, w którym Londyn był stolicą światowej mody. Ossie był zwany królem King’s Road, ulicy słynnych butików. Projektował kostiumy sceniczne dla Micka Jaggera, Beatlesów, Lizy Minnelli, to on wprowadził modę na kurtki z wężowej skóry i "pochody" modelek na pokazach. David Hockney znakomicie znał tę parę i przyjaźnił się zarówno z Celią, jak i Ossiem.

 

Obraz jest wyrafinowany pod każdym względem. Malarskim subtelnościom w oddawaniu materii (spójrzmy na stopę Ossiego zatopioną we włosach dywanu, czy na błysk rozświetlonej krawędzi fotela) towarzyszy wnikliwa analiza tego, co dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów, jak też pomiędzy nimi. Bez wątpienia w piętnastowiecznym przedstawieniu małżeństwa Arnolfinich Jana van Eycka można dostrzec znacznie więcej czułości. Odpowiednikiem psa symbolizującego wierność małżeńską z obrazu van Eycka jest u Hockney’a kot, przywołujący zmysłowość, niewierność i zazdrość. Ulubienica Ossiego, Blanche, siedzi na jego kolanach czujna i w każdej chwili gotowa do skoku.

 

 

David Hockney, „Mr and Ms Clark and Percy”, 1971 – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności