28/03/2023

El Greco, „Lookoon”, 1610-1614 - w audycji  „Jest taki obraz”

W 1506 roku w Rzymie odkryto moumentalną hellenistyczną rzeźbę, przedstawiającą Laokoona i jego synów w walce z zesłanymi przez bogów wężami. Są jednak badacze, którzy uważają, że Laokoon jest dziełem Michała Anioła, a zatem genialnym pastiszem antycznego dzieła. Pełna patosu grupa przez stulecia inspirowała europejskich artystów, pozy i gesty walczących i cierpiących mężczyzn wykorzystywane były w scenach męczeństw Chrystusa i świętych. 


Historię kapłana Laokoona opisał w II księdze „Eneidy” Wergiliusz. Podejrzewając podstęp, Laokoon ostrzegł swoich rodaków, aby nie przyjęli złożonego w darze przez Greków drewnianego konia. Rzucił w niego włócznią, aby udowodnić, że jest pusty i może być pułapką. W ten sposób rozgniewał bogów za zbezczeszczenie przedmiotu poświęconego Atenie. 


El Greco przedstawił Laokoona i jego synów podczas śmiertelnej walki. Podobnie, jak w marmurowej rzeźbie, jedno z dzieci kapłana już nie żyje, a Laokoon z drugim synem walczą z wielkimi wężami. Nie jest jasna tożsamość trzech postaci po prawej stronie, być może są to bogowie przypatrujący się zesłanej na kapłana karze. 
To jedyny w twórczości El Greca obraz mitologiczny. Scenę śmierci Laokoona i jego synów malarz umieścił w pejzażu, na wzgórzu niedaleko Toledo, a nie na tle wyimaginowanej Troi. To miejsce, w którym tracono więźniów i ofiary inkwizycji. Trudno jednak jednoznacznie potwierdzić, czy w obrazie El Greco znajduje się aluzja do tych wydarzeń.


El Greco „Laokoon", 1610-1614, National Gallery of Art, Waszyngton – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności