29/03/2023

Frans Hals, „Malle Babbe”, 1633-1635 – w audycji „Jest taki obraz”

Frans Hals wzorem swoich poprzedników i współczesnych nawiązał do niderlandzkiego przysłowia, w tym obrazie do powiedzenia: „pijany jak sowa”. Popularne porzekadła i przysłowia ilustrowali w obrazach Hieronim Bosch i Peter Brueghel, a w XVII wieku m.in. Jan Steen. Sowa przysiadła na ramieniu, zdaje się, nieźle już zamroczonej alkoholem Malle Babbe. A przed nią jeszcze jeden kufel.


Malle Babbe to przezwisko kobiety, która żyła w Haarlemie w czasach Halsa, postrzegano ją jako niespełna rozumu pijaczkę. Jej pseudonim oznacza w języku niderlandzkim szaloną kumoszkę. Malarz malował ją kilkukrotnie, chociaż nie były to klasyczne portrety, lecz raczej tronies - wizerunki, których celem było ukazanie charakterystycznej twarzy, stanu emocji, a wyrazista twarz Malle Babbe świetnie się do tego nadawała.


Intrygujący w tym obrazie jest nie tylko temat lecz również sposób malowania, bardzo szybki, z wykorzystaniem kilku, właściwie tylko 4 kolorów, w tym barwy gruntu. Ten sposób malowania, który Hals często stosował, nazywa się alla prima, co dosłownie oznacza „za pierwszym razem”, „od razu”. To metoda, która nie wymaga podmalówek i starannych wielowarstwowych wykończeń, bowiem obraz może być wykonany za jednym posiedzeniem. Jest to możliwe dzięki jasnobrązowej zaprawie, która w obrazie Halsa pełni rolę bazowego półtonu. Kolor ten został wykorzystany przy modelunku wszystkich elementów obrazu – twarzy Babbe, sowy, kaftana i tła. Światła to w zasadzie czysta biel ołowiowa, a cienie –  ciemny, głęboki brąz. Styl wykonania obrazu odpowiada dynamicznej, niespokojnej i niepokojącej postaci.

 

Frans Hals, „Malle Babbe”, 1633-1635, Gemäldegalerie, Berlin – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności