28/03/2023

Frida Kahlo, „Dwie Fridy”, 1939 – w audycji „Jest taki obraz”

Obraz „Dwie Fridy” powstał w 1939 roku – w ważnym czasie zarówno w życiu prywatnym, jak i w karierze artystycznej Fridy Kahlo. W listopadzie otrzymała pozew rozwodowy od męża. (Ich rozłąka nie trwała jednak długo, w grudniu 1940 roku zeszli się ponownie). W takich okolicznościach zamówiono u Fridy Kahlo dwa dzieła, które zostały pokazane na międzynarodowej wystawie surrealizmu w Meksyku w 1940 roku. Jednym z nich był monumentalny, podwójny autoportret. 


Obraz przedstawia dwie Fridy siedzące na ławce. Frida po lewej stronie ubrana jest w białą bluzkę i sukienkę. Nie jest to jednak strój eleganckiej kobiety z Europy lecz ubiór, jaki nosiły zamożne kobiety w posiadłościach ziemskich w Meksyku i Ameryce Południowej. Z perspektywy europejskich elegantek zapewne prowincjonalny. Frida siedząca po prawej ma natomiast kolorowy ubiór Indianki. To strój Tehuana, kobiet z położonego na południowym zachodzie Meksyku regionu Tehuantepec. Podobnych ubiorów Frida miała w swojej szafie bardzo wiele, ponad 180. 


Dwie Fridy – europejska i tehuańska trzymają się za dłonie, ale łączą je również naczynia krwionośne. Jedno zaczyna się w medalionie z portretem Diego Rivery jako chłopca. Trzyma go kolorowa Frida w lewej dłoni. Kolejne naczynie prowadzi krew ku ciału białej Fridy i łączy serca kobiet. Odnoga tej arterii spada na kolana i plami białą spódnicę. Biała Frida nożyczkami chirurgicznymi tamuje wypływającą krew. 
Popularne interpretacje obrazu podkreślają, że oba wizerunki Fridy, miałyby przedstawiać dwa różne etapy miłości Fridy Kahlo i Diego Rivery. Fridę kochaną przez męża, prezentuje w podwójnym autoportrecie wizerunek artystki w stroju Tehuana. Natomiast druga podobizna Fridy, ta w białej sukni, to kobieta odrzucona, z krwawiącym, rozdartym sercem. 


Tę popularną interpretację można wzbogacić o jeszcze jeden, niezmiernie ważny dla tożsamości Fridy Kahlo element. Obraz nie przedstawia bowiem jedynie perypetii burzliwej miłości Fridy i Diego, lecz również dwoistą tożsamość etniczną i społeczną malarki. Po wystawie w 1940 roku obraz został zakupiony przez Museo de Arte Moderno w mieście Meksyk. Zapewne doceniono go, jako ważny głos w dyskusji nad meksykańską tożsamością. 

 

Frida Kahlo, „Dwie Fridy”, 1939, Museo de Arte Moderno, Mexico City – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności