24/03/2023

Giorgione, „Il Tramonto”, ok. 1505-10 – w audycji „Jest taki obraz”

„Il Tramonto” (Zachód słońca) Giorgiona di Castelfranco – to obraz pułapka, w którą wpadło wielu historyków sztuki. Powstało sporo skomplikowanych interpretacji tego tajemniczego malowidła, a każda z nich (niekiedy w karkołomny sposób), łączy przedstawione w obrazie postaci – pielgrzymów z pierwszego planu, św. Jerzego walczącego ze smokiem, św. Antoniego w jaskini i tajemniczego wodnego stwora w stylu Boscha. Tyle tylko, że św. Jerzy i smok to dzieło konserwatora z 1934 roku, pustelnik jest znacznie przemalowany, a Boschowskie monstrum domalował renowator na początku lat 60. XX wieku…. Jednak nawet bez tych licznych zniszczeń i interwencji wyjaśnienie tego, co dzieje się w pięknym pejzażu w świetle zachodzącego słońca nie byłoby łatwe. 


Czy to mit o Filoktecie, czy historia św. Rocha i Gotharda, a może kolejna nie dająca się już dzisiaj odczytać favola weneckiego mistrza? Bardzo możliwe, że obraz przedstawia św. Rocha, średniowiecznego pielgrzyma, którego wrzodziejące rany opatruje towarzysz. Przyjmując taką interpretację można byłoby przypuszczać, że obraz z historią patrona zadżumionych powstał po zażegnaniu w Wenecji zarazy w 1504 roku.


Tajemnicze wydarzenia rozgrywają się w pięknym pejzażu i to intrygujące przedstawienie natury zdaje się być tematem obrazu na równi z opowieścią o ludzkich losach. W odzwierciedleniu  światła zachodzącego słońca, zabarwionego pomarańczowym światłem nieba i w ciepłym kolorycie pejzażu widać mistrzostwo Giorgiona. To kolejny obok Burzy krajobraz, w którym artysta zrezygnował z konwencjonalnego, rozporoszonego światła na rzecz ujęcia malowniczych, ulotnych chwil, a było to wyzwanie bardzo rzadko podejmowane w renesansie.

 

Giorgione „Il Tramonto”, ok. 1505-10, National Gallery, Londyn – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności