17/03/2023

Giovanni Bellini, „Kobieta z lustrem”, 1515 - audycja „Jest taki obraz”

W 1515 roku ponad osiemdziesięcioletni Giovanni Bellini namalował piękną, nagą kobietę w skupieniu oglądającą misterną fryzurę za pomocą dwóch luster. To niezwykły obraz w karierze słynnego weneckiego Madonniere – malarza Madonn i tematów religijnych.
Giovanni Bellini nawiązał tym dziełem do obrazu swego ucznia i młodszego kolegi – Tycjana, który około 1512 roku namalował kobietę podczas toalety.
Tycjanowskiej rudowłosej piękności to służący podtrzymuje dwa lustra, w obrazie Belliniego kobieta posługuje się zwierciadłami sama. Ułożenie małego lustra sugeruje, że widzieć może zarówno swoją twarz, włosy upięte z tyłu za pomocą wykończonej perłami welurowej siatki, jak i rozległy pejzaż za plecami.
Czy kobiety weneckich mistrzów, uchwycone podczas toalety, to któraś z biblijnych lub mitologicznych piękności? Portret kurtyzany, wizerunek Wenus, czy może przestroga przed próżnością? Interpretacji tych intrygujących malowideł jest bardzo wiele. Niewykluczone, że stanowią pochwałę piękna albo/i są wyrafinowaną alegorią malarstwa i widzenia. Przy pomocy dwóch luster kobiety oglądają się z wielu stron. To fortel, za pomocą którego malarstwo rywalizowało z rzeźbą. Na dwuwymiarowej powierzchni płótna artyści mogli pokazać postać zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Kimkolwiek nie byłaby kobieta z obrazu Belliniego, podglądamy ją podczas toalety, emanuje subtelną zmysłowością. Umieszczona na tle rozległego pejzażu jest częścią pięknego, chociaż przemijającego ziemskiego świata.

 

O obrazie Giovanniego Belliniego, "Kobieta z lustrem" - w audycji Polskiego Radia "Jest taki obraz".

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności