W filmie Petera Greenaway’a „Goltzius and the Pelican Company” niderlandzki artysta Hendrick Goltzius szuka środków na sfinansowanie druku ilustrowanej, erotycznej wersji Starego Testamentu i ubiega się o wsparcie u margrabiego Alzacji. W rzeczywistości Goltzius miał znacznie potężniejszych protektorów. Jednym z nich był cesarz Rudolf II, dla którego artysta tworzył obrazy, rysunki i ryciny o wyraźnie erotycznym, a nawet pornograficznym charakterze. Przedstawieniem, które często wracało w twórczości Golziusa i realizowane było w różnych mediach (również dla Rudola II) była ilustracja popularnego, a zaczerpniętego z „Eunucha” Terencjusza przysłowia: „Sine Cerere et Libero (Baccho) friget Venus”. W dosłownym tłumaczeniu brzmi ono: „Bez Cerery i Libero (Bachusa) marznie Wenus. Istnieje polska wersja tego przysłowia – „ Marna miłość o głodzie”. Przedstawienie to stało się pretekstem do licznych zmysłowych przedstawień nagiej Wenus, którą jedzeniem i piciem budzą bóstwa płodów i wina, czyli Cerera i Bachus.
Obraz Golziusa jest kunsztownym, wyrafinowanym dziełem – malowidłem naśladującym rycinę. W sam raz dla wybrednego i szukającego różnorodnych wrażeń kolekcjonera.
Hendrick Golzius „Sine Cerere et Libero friget Venus”, ok. 1600-1603, Philadelphia Museum of Art – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead