O czym jest „Melancholia” Jacka Malczewskiego? Gdybyśmy zapytali o to samego malarza, odpowiedziałby zapewne: „Zapytajcie o to Bołoza, on jeden najlepiej wie, jak się moje obrazy nazywają i co one znaczą”.
Jan Bołoz-Antoniewicz był znanym lwowskim historykiem sztuki, autorem pierwszej wystawy Malczewskiego z 1903 roku. Sam malarz zazwyczaj nie odpowiadał na pytania o użyte w obrazach symbole i ich ogólną wymowę. Może nawet cieszył się z tajemniczości i hermetyczności swych dzieł. „Melancholia” pozostała zagadką, pozbawioną autorskiego komentarza.
Ten pełen rozmachu obraz, w którym z płótna artysty rodzi się szaleńczy korowód postaci, doczekała się niezliczonej ilości interpretacji. Obraz przedstawia pracownię artysty i malarza podczas pracy przy sztaludze.
Z malowanego płótna wychodzą postaci i przetaczają się w dynamicznym korowodzie. Są to bohaterowie tragicznej historii Polski w XIX wieku: powstańcy, kosynierzy, żołnierze napoleońscy, zrozpaczone kobiety, skazańcy w kajdanach, dzieci. Tłum kieruje się do okna, ku światłu, ale tam czuwa kobieta w czerni, która nie pozwala przeniknąć korowodowi poza wnętrze pracowni, ku zewnętrznemu światu.
To historiozoficzna wizja dziejów Polski w XIX wieku, rzecz o stanie ducha narodu po utracie niepodległości, głos o roli artysty, a zarazem niezrównany majstersztyk ekspresji i iluzji.
Jacek Malczewski, „Melancholia”, uk. w 1894 r, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead