28/03/2023

Jacksona Pollocka, nr 1, „Lawendowa mgła”, 1950 – w audycji „Jest taki obraz”

Gest Fransa Halsa, znanego z brawurowego sposobu malowania, to zaledwie delikatne muśnięcia pędzlem w porównaniu z rozmachem i rozbryzgiem Jacksona Pollocka, który patykiem rozchlapywał farby wprost z wielkich puszek na leżące na ziemi płótna. Malował „all over”, tańcząc wokół obrazów jak szaman. Pollock nie tytułował, a jedynie numerował swe dzieła. Twierdził bowiem, że numery są neutralne i pozwalają patrzeć na obraz, jak na czyste, pozbawione skojarzeń malarstwo. "Lawendowa mgła" to tytuł nadany przez krytyka sztuki, dla Pollocka był to „Nr 1”.


W 1950 roku Hans Namuth przed stodołą Jacksona Pollocka w Springs na Long Island nakręcił film dokumentujący sposób, w jaki malarz tworzył swe wielkie, rozłożone na ziemi płótna. Gdy Namuth przyjechał realizować zdjęcia okazało się, że obraz, którego powstanie miało być filmowane, jest już niemal ukończony. Namuth namówił jednak artystę, aby rozpoczął nowy obraz – w dodatku malowany na szkle, tak, aby kamera umieszczona pod szybą mogła zarejestrować kolejne etapy jego powstawania. Nakręcił fascynujący dokument, który dostępny jest na kanale You Tube. Pollock podobno załamał się po jego obejrzeniu. Uznał, że zbyt wiele zdradził, za bardzo obnażył swój sposób malowania. Technikę, w której malował Pollock nazwano „dripping”. Namuth pokazał jednak, że artysta robił coś więcej niż tylko wychlapywanie i wylewanie farby – rzucał na powierzchnię płótna drobne przedmioty o bogatych fakturach, zalewał je płynną emalią, odciskał w mokrej farbie ręce, a przede wszystkim malował w niezwykłym skupieniu.

 

Jacksona Pollocka, nr 1, „Lawendowa mgła”, 1950, National Gallery of Art, Waszyngton – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności