28/03/2023

Jacques Louis David, „Śmierć Marata”, 1793 – w audycji „Jest taki obraz”

Manipulując okolicznościami wydarzenia, eliminując świadków, a nawet pomijając zabójczynię Marata, J.-L. David przedstawił nie scenę horroru lecz męczeństwa – „Śmierć Marata”, najważniejszą ikonę Rewolucji Francuskiej.

Wiosną 1793 roku czołową pozycję w rewolucyjnym Konwencie objęli jakobini. Żyrondyści, zaczęli być prześladowani, ale najsilniejszym pretekstem do krwawego rozprawienia się z przeciwnikami dostarczyło jakobinom zabójstwo, jakiego dokonała młoda żyrondystka Charlotte Corday, sztyletując członka Konwentu, zwolennika Maximiliena Robespierre’a i Georgesa Dantona – Jean-Paul Marata.

 

Jakobini natychmiast wykorzystali śmierć Marata do swych propagandowych i politycznych celów. To Konwent pod rządami jakobinów zamówił u Jacques-Louis Davida obraz mający upamiętniać śmierć popularnego idola. David nie tylko namalował obraz, lecz także przygotowywał publiczny pogrzeb Marata, który stał się trwającą kilka tygodni i złożoną z wielu wydarzeń ceremonią, zakończoną złożeniem ciała w Panteonie (w którym spoczywało do przewrotu termidoriańskiego) i zamianą nazwy miasta Hawr na Hawr-Marat. 

 

Podczas pogrzebu Marat miał być niesiony tak, jak rzekomo umarł – w wannie, która miała jedocześnie przywoływać skojarzenia z antycznym sarkofagiem. Jego ciało było jednak zbyt rozłożone, aby mogło być prezentowane w ten sposób. W obrazie David ukazał jednak trupa Marata leżącego w wannie, z piórem w prawej i listem od Corday w lewej dłoni. Obraz wzorowany na szlachetnych wzorach i to zarówno antycznych, jak i chrześcijańskich, miał być wizerunkiem nowego bohatera, świeckiego męczennika i zarazem początkiem nowej ikonografii.

 

Jacques Louis David, „Śmierć Marata”, 1793 – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności