26/03/2023

Jan Steen, „Święto św. Mikołaja”, ok. 1665-68 – w audycji „Jest taki obraz”

Dzień św. Mikołaja, pełen oczekiwań zarówno dzisiaj, jak i w siedemnastowiecznej Holandii. W wigilię swego święta Mikołaj (zwany w Niderlandach Sinterklaas) wraz ze swym pomocnikiem Piotrusiem przemierzali dachy, a Piotruś wrzucał przez komin prezenty. Nieźle się przy tym brudził, stąd jego przydomek Czarny Piotruś. Na podarki czekały ustawione przed kominkiem buty. Rano na każdego czekała niespodzianka. Jan Steen ukazał w obrazie ranek 6 grudnia, podczas którego rodzina odkrywa prezenty.


Złotowłosa dziewczynka została szczodrze obdarowana, dostała lalkę, która przedstawia Jana Chrzciciela z krzyżem i wiaderko pełne smakołyków. Jej brat otrzymał kij i piłkę do hokeja. Całkiem nieźle, jest zadowolony i wyśmiewa się ze starszego chłopca, któremu przypadły jedynie brzozowe witki – ostrzeżenie dla niegrzecznych dzieci. Babcia ma jednak dla niego lepszy prezent, który ukryła za zasłoną łóżka. Pozostałe dzieciaki wpatrują się w komin w oczekiwaniu na kolejne niespodzianki. 


Wokół bohaterów pełno smakołyków – orzechy, cukierki, wypieki, owoce. Najokazalszy z wypieków to duivekater, wielki placek z białej mąki wypiekany w dzień św. Mikołaja, ale też na Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Jan Steen z talentem komika i gawędziarza przedstawił różnorodne reakcje dzieci i zadowolenie dorosłych; miły, rodzinny poranek zimowego dnia, który zaczął się od prezentów, a skończy pałaszowaniem smakołyków. 

 

Jan Steen, „Święto św. Mikołaja”, ok. 1665-68, Rijksmuseum, Amsterdam – w audycji  Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności