29/03/2023

Leonardo da Vinci, „Salvator Mundi” ok. 1500 – w audycji „Jest taki obraz” 

Nazwano go Świętym Graalem malarstwa. Takiej promocji nie potrzebował jednak Leonardo da Vinci i jego obraz, lecz dom aukcyjny Christie’s. Skuteczna kampania podbiła cenę „Salvatora Mundi” do rekordowej wysokości 450 mln dolarów. Bez tak silnej promocji listopadowa aukcja byłaby i tak wielkim wydarzeniem, stawką w grze była raczej wysokość licytacji. Dzieł Leonarda da Vinci zachowało się niewiele, to zaledwie około 20 obrazów, odnalezienie kolejnego i jego sprzedaż to wielka gratka.


O tym, że Leonardo da Vinci namalował przedstawienie Chrystusa, Zbawiciela świata wiadomo było z kilku źródeł, a o popularności tego zaginionego przez długi czas obrazu świadczą liczne kopie dzieła. „Salvator Mundi” został najprawdopodobniej namalowany na zlecenie Ludwika XII. Król Francji i jego żona Anna wyznawali głęboki kult Mandylionu z Edessy, relikwii, która jak wierzono, zawiera odcisk twarzy Chrystusa, wizerunek Zbawiciela nie stworzony ludzką ręką. Leonardo mierząc się z tym szczególnym, ze względu na temat i zleceniodawcę dziełem namalował go tak, aby trudno było w obrazie odnaleźć ślady pędzla. Jednakże obraz został w nieznanych okolicznościach kilkukrotnie przemalowany, tak, że z czasem zaczęto go wiązać z naśladowcami Leonarda. Mistrzostwo Leonardo ponownie zostało odkryte spod warstw przemalowań w dopiero w 2011 roku. Po konserwacji obraz został ponownie pokazany światu na wystawie Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie. Jego wartość wzrosła niepomiernie, a obrazem zaczęli interesować się bogaci kolekcjonerzy. Historia sprzedaży obrazu pomiędzy 2013 a 2017 rokiem to niezły scenariusz sensacyjnego filmu. 


Kto w listopadzie tego roku wylicytował Salvatora Mundi tajemnicą pozostało niespełna przez miesiąc. Spekulacji dotyczących tożsamości nowego właściciela było wiele. Gazety sugerowały miliardera z Chin, amerykańskiego właściciela Amazona i jednego z saudyjskich książąt.  Jednak 8 grudnia dom aukcyjny Christie’s ogłosił, że niezwykły obraz Leonarda da Vinci kupił departament kultury i turystyki emiratu Abu Dhabi, wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kupcem był książę Bader bin Abdullah bin Farhan Al Saud z Arabii Saudyjskiej (później spekulowano, że działał w imieniu księcia Mohammeda bin Salmana). Obraz miał trafić do Luwru w Abu Zabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, do dzisiaj jednak tak się nie stało.

 

Leonardo da Vinci, „Salvator Mundi” ok. 1500 – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności