26/03/2023

Lucas Cranach, „Adam i Ewa”, ok. 1510 – w audycji „Jest taki obraz”

Wielki artysta nie musi być natchnionym romantykiem, szaleńcem, ani wizjonerem. Lucas Cranach Starszy jest znakomitym tego przykładem. Prowadził swój warsztat jak modelowe przedsiębiorstwo, bogacąc się i zyskując uznanie nie tylko dzięki artystycznym innowacjom, ale też świetnym posunięciom biznesowym. Elementem biznesu było m. in. wydawnictwo, z którego wychodziły grafiki oraz masowe powielanie obrazów, które cieszyły się powodzeniem na rynku sztuki. 


Jedną z popularniejszych Cranachowskich kompozycji było przedstawienie Adama i Ewy w raju – temat religijny, ale też znakomita okazja do ukazania zmysłowych i kuszących aktów. W dodatku, wypracowany w warsztacie Cranacha model pięknej, nagiej kobiety z powodzeniem służył zarówno do wizerunków Ewy, jak i Wenus.
Warszawski obraz przedstawiający Adama i Ewę powstał około 1510 roku. W późniejszych latach warsztat Cranacha opuściło około 50 wersji tego tematu. Podejmując go Cranach konkurował z Albrechtem Dürerem i jego modelowym wręcz wzorcem aktów pierwszych rodziców, ujętych w kanonie all’antica. Cranach upodobnił jednak Adama do brodatych bohaterów malowanych przez siebie portretów. 


Tematem obrazu jest kuszenie. Malarz uchwycił rozterkę Adama i uległość Ewy wobec pokusy węża,  moment, w którym Ewa złamała zakaz Boga. Za chwilę zakończy się rajska idylla pierwszych rodziców. 

 

Lucas Cranach, „Adam i Ewa”, ok. 1510, Muzeum Narodowe w Warszawie – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności