05/08/2023

Odcinek 10:  Gdzie jest Orient? Rozmowa z dr Magdaleną Pinker

Orient? Daleki Wschód? Odkrycia geograficzne? Już nie… . W rozmowie z dr Magdaleną Pinker – kuratorką Zbiorów Sztuki Orientalnej (sic!) Muzeum Narodowego w Warszawie i adiunktką w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego (sic!) Uniwersytetu Warszawskiego, wspominamy jak można, a jak nie należy nazywać dzisiaj pozaeuropejskie cywilizacje i różne regiony kulturowe. Nie jest to jednak rozmowa jedynie o kolonialnych grzechach Zachodu i pokolonialnej pokucie. Mówimy jak silnym narzędziem jest model europejskiego muzeum funkcjonujący równie dobrze w Chinach, jak i w krajach Zatoki Perskiej, w której jak grzyby po deszczu powstają wspaniałe muzealne budynki, godne pałacu Aladyna - słuchajcie nas tu.

 


Na ilustracji głównej: Louvre Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, budynek zaprojektowany przez Jeana Nouvela, otwarty w 2017 roku; największe i najczęściej odwiedzane muzeum sztuki na Półwyspie Arabskim.

 

Brązy z Beninu na ekspozycji w British Museum w Londynie

 

 

Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności