16/09/2023

Odcinek 12. Moda, czyli kim jesteśmy. Rozmowa z Karoliną Sulej

W rozmowie z Karoliną Sulej, antropolożką mody rozmawiamy o tym, że ubiór nadaje nam tożsamość, buduje relacje społeczne, kształtuje kulturę, a nawet ratuje życie. Karolina jest autorką przełomowej książki o ubiorach w obozach koncentracyjnych („Rzeczy osobiste”), w których dbałość o ubiory i codzienną rutynę pozwalała przetrwać. W czasie wojen, zarówno tej z lat 40. XX wieku, jak i tych obecnych, bardziej niż kiedykolwiek dowiadujemy się czym są dla nas rzeczy osobiste. 


Nasza rozmowa przetacza się od modnych ciuszków, przez opowieść o zagładzie do współczesności, w której przemysł modowy jest nadal drugim największym trucicielem planety.


Zaglądamy też w przyszłość i mamy nadzieję, że moda nie będzie ludzi uprzedmiotawiać, a stanie się elementem świadomej kreacji rzeczywistości.

 

Rozmowę odsłuchacie tu – link do Spotify

 

Zdjęcie z pokazu kolekcji Arkadiusa Wiosna/Lato 2002: Virgin Mary Wears The Trousers


Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra

 

Zdjęcie ze sektaklu "Don Giovanni" w reżyserii Mariusza Trelińskiego; kostiumy Arkadius (Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie)

 

 

Ilustracja główna: Arkadius podczas pokazu swej kolekcji w Londynie podczas London Fashion Week w 2001 roku, fot. Adrian Dennis AFP/East News
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności