14/10/2023

Odcinek 14. O czym mówią gmachy muzeów? Rozmowa z prof. Gabrielą Świtek

Prof. Gabriela Świtek zajmuje się sztuką i architekturą współczesną. „Czyta” budynki, tak jak inni historycy sztuki malarstwo czy rzeźbę. W naszej rozmowie wzięłyśmy na warsztat budynki muzealne - od tych pierwszych, stawianych na potrzeby publicznych kolekcji w pierwszej połowie XIX wieku, po współczesne. Zaczynamy od Altes Museum w Berlinie - klasycznej świątyni sztuki, a kończymy na projektach Daniela Libeskinda. Zastanawiamy się też nad najnowszymi muzeami otwieranymi w Polsce. A na końcu stawiamy osobliwą tezę dotyczącą koncepcji europejskiego muzeum.  


Rozmowę odsłuchacie tu – link do Spotify

 

 

Karl Friedrich Schinkel, Altes Museum w Berlinie, budynek ukończony w 1830 roku; fasada oraz rotunda we wnętrzu (poniżej)

 

 

Na ilustracji głównej: Muzeum Historii Militarnej Bundeswehry w Dreźnie, umieszczony w Arsenale zbudowanym w latach 1873–1876, w 2011 roku ukończono dekonstruktywistyczną przebudowę muzeum według projektu Daniela Libeskinda


Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności