29/03/2023

Pablo Picasso, „Panny z Awinionu”, 1907 – w audycji „Jest taki obraz”

Pięć prostytutek z ulicy d’Avinyo w Barcelonie pręży swoje wdzięki i prezentuje się klientom. Nie jest to jednak obraz ujmujący powabem. Kobiety są drapieżne, dzikie, wyuzdane – jedna z nich bezczelnie siedzi w rozkroku. 
Picasso namalował obraz już we Francji, w 1907 roku, wspominając barcelońską ulicę prostytutek, nieopodal której mieszkał. Przygotowywał się do powstania tego dzieła bardzo długo, zamierzając stworzyć wielkie, znaczące malowidło, konkurujące z kompozycjami akademików. Stworzył ok. 400 studiów i szkiców do obrazu, które – gdy ogląda się je chronologicznie, pokazują ewolucję kompozycji: od narracyjnej, rodzajowej sceny do uproszczonego, silnie zgeometryzowanego przedstawienia. 


Początkowo Picasso zamierzał pokazać oprócz kurtyzan również dwóch mężczyzn odwiedzających dom publiczny. Jednego z nich krytyka artystyczna nazwała Marynarzem, a drugiego Studentem. Ten ostatni trzymał w ręku ludzką czaszkę, a zatem pierwsza koncepcja Picassa zakładała alegoryczny przekaz obrazu, odnoszący się do przemijania, w tym zapewne przemijania miłości i piękna. Upraszczanie polegało nie tylko na wyeliminowaniu mężczyzn, ale też na zgeometryzowaniu postaci, zastąpieniu tradycyjnego modelunku światłocieniowego jasnymi i ciemniejszymi, ale płaskimi plamami, a także wykluczeniu wszelkich rekwizytów. Pozostała jedynie martwa natura i kotara oraz co najważniejsze – pięć kobiet w różnorodnych pozach. Ich klientów nie ma w obrazie, ale w ostatecznej wersji to widzowie stoją na wprost prezentujących swe wdzięki barcelońskich prostytutek.


Pablo Picasso, „Panny z Awinionu”, 1907 – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności