26/03/2023

Paul Gauguin, „Nevermore”, 1897 – w audycji „Jest taki obraz”

W 1891 roku, przed pierwszym wyjazdem Paula Gauguina na Tahiti, paryscy przyjaciele wydali na cześć malarza kolację, podczas której recytowano popularny wiersz Edgara Allana Poe „Kruk” (1845). W tym ponurym poemacie ptak, nawiedzający opłakującego utratę ukochanej poetę, na wszelkie jego pytania odpowiada złowieszczym słowem: „nevermore”. Stanisław Barańczak przetłumaczył to, jako: "Kruk zakrakał: kres i krach", oddając nie tylko grozę i utratę, ale zarazem brzmienie głosu kruka.


Obraz Gauguina powstał w 1897 roku, podczas drugiego pobytu malarza na skolonizowanej przez Francję wyspie na południowym Pacyfiku. Przedstawia leżącą na łóżku Pahurę, piętnastoletnią kochankę malarza. Na okiennym parapecie Gauguin umieścił kruka, a obok niego, na ścianie napis „nevermore”, który stał się tytułem dzieła. I chociaż malarz odżegnywał się w liście do przyjaciela od inspiracji poematem Poego, to jednak trudno nie dostrzec w obrazie grozy i tajemniczego nastroju. Dziewczyna ze strachem i napięciem wsłuchuje się w głosy postaci z oddali, które być może bierze za rozmowę duchów zmarłych przodków.


Obraz nawiązuje do długiej w malarstwie europejskim tradycji leżących kobiecych aktów. Gauguin chciał dodać do niej, jak mówił: „coś barbarzyńskiego”. Wysłał dzieło do Paryża, niewątpliwie kierując je do białych, męskich odbiorców. Pahura, jedna z wielu nastoletnich kochanek malarza, jest nie tylko erotyczną fantazją na temat młodych, egzotycznych dziewcząt, ale też świadectwem seksualnego wykorzystywania nieletnich przez kolonizatorów. Wyjazdy Gauguina na Tahiti nie były jedynie poszukiwaniem nieskalanych cywilizacją krain, nazywanych nomen omen „dziewiczymi rajami”.

 

Paul Gauguin, „Nevermore”, 1897, Courtauld Gallery w Londynie – w audycji  Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności