28/03/2023

Peter Bruegl St., „Zima” („Myśliwi na śniegu”), 1565 – w audycji „Jest taki obraz”

To pierwszy, tak monumentalny i rozległy obraz zimy w malarstwie europejskim. Jest częścią nie zachowanego w całości cyklu, na którym Peter Bruegel Starszy w sześciu obrazach ukazał poszczególne miesiące. Zima to grudzień i styczeń, a nie przetrwało malowidło z przedstawieniem wiosny (kwietnia i maja). Seria obrazów powstała dla Nicolasa Jongelincka, antwerpskiego kupca i kolekcjonera, który posiadał aż 16 obrazów Breugla, oprócz „Pór roku” również „Wieżę Babel”.

 

Cykl nawiązywał do średniowiecznej tradycji ukazywania pór roku w pojedynczych przedstawieniach, poświęconych pracom poszczególnych miesięcy. Zazwyczaj jednak były to miniatury, dekoracje modlitewników, a nie pokaźne malowidła. Na 12 kartach znajdowały się widoki miesięcy, panującej w poszczególnych porach roku pogody i ludzkich, sezonowych zajęć. W stworzonej przez Bruegla serii są również prace miesięcy, m.in. sianokosy, żniwa i powrót stada.

 

W zimowym pejzażu pierwszoplanowymi bohaterami są powracający z polowania myśliwi, którym towarzyszy sfora psów. I ludzie i zwierzęta są zziębnięci, kulą się z zimna. Polowanie raczej nie zakończyło się sukcesem, jeden z mężczyzn niesie niepokaźne trofeum – chudego lisa. Myśliwi nie są jednak jedynymi bohaterami dzieła. Niedaleko nich, przed gospodą grupka ludzi krząta się przy rozpalonym ognisku, poniżej na moście ktoś niesie gałęzie na opał, a w dole, mieszkańcy wioski bawią się na zamarzniętym stawie, grają w hokej i curling. A zatem w srogiej, nieprzyjaznej człowiekowi porze roku można znaleźć odrobinę beztroskiej rozrywki.

 

Przedstawiony w „Zimie” pejzaż nie jest widokiem konkretnego miejsca. Odległe góry przywołują znane malarzowi Alpy, które szkicował podczas podróży, a nie niderlandzki (nomem omen) pejzaż. Wysokie umieszczenie pierwszego planu było zabiegiem kompozycyjnym, z wysokiego punktu widzenia, jak z lotu ptaka, malarz mógł ukazać szeroką panoramę zimowego pejzażu i ludzkich aktywności.

 

Peter Bruegl St., „Zima” („Myśliwi na śniegu”), 1565, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności