18/03/2023

Peter Paul Rubens, „Ogród miłości", 1630-35 – w audycji „Jest taki obraz”

Obrazy dawnych mistrzów niejednokrotnie opowiadają o miłości w sposób aluzyjny, za pomocą rozlicznych symboli i alegorii. Na pozór rodzajowy, wielopostaciowy obraz Petera Paula Rubensa, zwany "Ogrodem miłości", jest w istocie alegorią opowiadającą o różnorodnych przejawach miłości.

 

W idyllicznej scenerii eleganckie panie i wytworni panowie oddają się flirtom i grom towarzyskim. W cieniu portyku jest nieco rubaszniej – fontanna typu giocco niespodziewanie zalewa młodą dziewczynę wodą, jeden z mężczyzn łapie swą towarzyszkę za pierś, a drugi ukradkiem ściska dłoń swojej towarzyszki. Jednak niezależnie od tego, czy flirt jest dworski, elegancki i poddany konwencjom, czy też zabawny i dosadny, chodzi o jedno - o pochwałę zmysłowej miłości. Patronuje jej posąg Venus Lactans, z piersi kamiennej bogini obficie wytryskuje woda. Ziemia i niebo roi się od amorków, a piękna natura i bogaty ogród sprzyjają podniecie zmysłów.


Rubens wykorzystał na obrazie portyk własnego domu w Antwerpii, a także włoskie rzeźby ogrodowe i żonglował powszechnie znanymi symbolami (np. jarzmo, gołębie, różany wieniec), aby stworzyć zmysłowy obraz, a zarazem pochwałę ziemskiej miłości i małżeństwa. W obrazie jest bowiem również paw – symbol Junony, patronki małżeństw. Malowidło dekorowało sypialnię hiszpańskiego króla zapewne, jako wróżba płodności, dobrej miłości, a zarazem wyrafinowana podnieta.

 

Peter Paul Rubens, „Ogród miłości", 1630-35, Prado, Madryt – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności