26/03/2023

Piet Mondrian, „Brodway Boogie Woogie”, 1942-43 – w audycji „Jest taki obraz”

Ograniczył swoje malarstwo do trzech kolorów podstawowych (czerwony, żółty, niebieski) oraz czerni, bieli i odcieni szarości. Namalował około dwustu obrazów, w których barwy te wypełniały pola utworzone z przecinających się pod kątem prostym czarnych linii. Mieszkał i tworzył we wnętrzu, które było jak jego własne obrazy, tyle że w trójwymiarowej przestrzeni. Zielone łodygi kwiatów zamalowywał na biało i siadał tyłem do okien z widokiem na ogród.

 

Tym radykałem malarstwa był Holender – Piet Mondrian, twórca neoplastycyzmu, nurtu którego sztywne zasady mogłyby wedle wizji autora nie tylko odtwarzać podstawowe prawa rzeczywistości, ale też stworzyć nowy świat dla człowieka przyszłości. Nowy Jork, do którego Mondrian przybył w 1940 roku po dłuższym pobycie w Paryżu częściowo był spełnieniem wizji miasta z jego marzeń. Żółte taksówki jeździły po przecinających się pod kątem prostym ulicach. A poza tym w klubach rozbrzmiewał jazz i boogie woogie. A Mondrian uwielbiał muzykę i lubił tańczyć, chociaż podobno  robił to tak samo jak malował – „kwadratowo”.

 

Piet Mondrian, „Brodway Boogie Woogie”, 1942-43, Museum of Modern Art, Nowy Jork – w audycji  Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
 

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności