15/03/2024

Po co sztuka? Odcinek 17: O kobietach i sztuce. Rozmowa z dr Agnieszką Morawińską

W tym podcaście rozmawiam z Agnieszką Morawińską – kuratorką, dyrektorką, ambasadorką i… prekursorką. To Agnieszka Morawińska była autorką pierwszej w Polsce wystawy prezentującej dokonania kobiet zajmujących się sztuką i pomysłodawczynią towarzyszącego jej katalogu, który stał się punktem wyjścia do badań nad twórczością „naszych” artystek. „Artystki polskie” otwarto w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1991 roku, zaledwie kilka lat po „American Women Artists”, wystawie inaugurującej działalność National Museum of Women in the Arts w Waszyngtonie. 

  

  
Wystawa „Artystki polskie” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Maria Pinińska-Bereś, „De-Kon-Strukcja Krzywej Wieży II”, 1995, z kolekcji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki


W towarzystwie posapującej Japki Agnieszka wspomina okoliczności powstania wystawy i opowiada o swoich ulubionych artystkach. Od pionierskiej ekspozycji minęło ponad 30 lat, co się w tym czasie wydarzyło? Wiele. W tym usunięcie w 2019 roku prac Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” i Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” ze stałej galerii Sztuki XX i XXI wieku, bo były zdaniem ówczesnego dyrektora zbyt „gorszące”. 

 

A co dalej z kobietami w sztuce i instytucjach kultury? Słuchajcie tu: link do Spotify

 

 
A to wspaniały obraz, o którym Agnieszka Morawińska wspomina podczas rozmowy – dzieło francuskiej artystki Marie Denise Villers, „Portret Marie Joséphine Charlotte du Val d'Ognes”, 1801, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
 


Villers pokazała obraz na Salonie w 1801 roku, ale niebawem przypisano go Davidowi. Z tą błędną atrybucją eksponowano go do lat 50. XX wieku. W 1971 roku reprodukcja obrazu pojawiła się na okładce „Artnews”, w tym numerze, w którym opublikowano przełomowy esej Lindy Nochlin „Dlaczego nie było wielkich artystek?”.

 

 
Na ilustracji głównej: Natalia Lach Lachowicz, Sztuka konsumpcyjna, 1972, fotografia analogowa, czarno-biała, papier fotograficzny; 28 x 37,5 cm (każda)


Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności