22/07/2023

Po co sztuka? Odcinek 9. O dziwności rzeczy. Rozmowa z Agnieszką Rayss

W tym odcinku rozmawiam ze znakomitą fotografką Agnieszką Rayss. Poznałyśmy się w podczas pracy nad katalogiem wystawy „Stan rzeczy”. Przez kilka miesięcy Agnieszka wraz z Marcinem Wichą oglądali magazyny Muzeum Narodowego w Warszawie. W efekcie powstały dwie opowieści – fotograficzny reportaż Agnieszki i esej Marcina Wichy, o tym, co zobaczyli i usłyszeli w muzealnych podziemiach.

 

Agnieszkę Rayss fascynuje świat eksponatów, często takich, o których muzea chciałyby zapomnieć, zakryć i zapakować na zawsze. W szafkach, pudełkach, okryte bibułkami, owinięte tywekiem tracą swą tożsamość i stają się nowymi instalacjami; opatrzone numerami, fiszkami żyją innym życiem niż te, które „wyszły” na galeryjne piętra. W wielu muzeach Agnieszka Rayss rejestruje efekty kolekcjonerskiej manii i fascynującą dziwność gromadzonych przez ludzkość rzeczy.

 

Opowiadamy też o innych projektach i publikacjach Agnieszki Rayss, o „American Dream”, czy „Tu się zaczyna koniec miast”, poświęconych ludziom i pejzażom – słuchajcie na Spotify.

 

A na zachętę, poniżej, kilka fotografii Agnieszki Rayss wykonanych w Muzeum Narodowym w Warszawie.


Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia

Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna

Montaż: Ewa Chyra

 

 

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności