20/03/2023

Richard Hamilton, „Just what is it that makes today’s homes do different, so appealing?”, 1956 - w audycji „Jest taki obraz”

Tytuł tego słynnego kolażu – „Just what is it makes today’s homes so deferent, so appealing?” został zaczerpnięty z reklamy podłogi umieszczonej w „Ladies Home Journal”, a wnętrze, w której była ona prezentowana posłużył
W domu mieszka Irvin ZABO Koszewski, słynny kulturysta i jego dziewczyna Jo Baer, oboje wycięci z ilustrowanych amerykańskich magazynów, posiadają odkurzacz Hoovera, telewizor Stromberg-Carlson, magnetofon Boosey and Hawkes i smakowitą puszkę szynki. Meble i wszelkie domowe akcesoria są przedmiotem marzeń amerykańskiej klasy średniej i przedmiotem zazdrości mieszkańców starego kontynentu. Świat wykreowany w kolażu brytyjskiego artysty Richarda Hamiltona był zatem wyśnioną utopią konsumpcji. Rajem zamieszkiwanym przez współczesnego Herkulesa i jego ponętną pin-up girl. Hamilton o swych bohaterach powiedział wówczas, że to „Adam i Ewa wśród gadżetów”.


W 1992 roku artysta został poproszony przez BBC o stworzenie nowej wersji słynnego kolażu, w którym miały się znaleźć najbardziej pożądane przedmioty końca XX wieku. Drugi, cyfrowy już kolaż został złożony z podobnych motywów, co poprzedni: „mężczyzna, kobieta, ludzkość, historia, jedzenie, gazety, kino, TV, telefon, komiksy, słowa, nagrania, samochody, sprzęty domowe, kosmos”. Podmiana starych gadżetów nowymi, pozwala prześledzić 40 lat przemian, jakie zaszły w kulturze masowej, ikonosferze codziennego życia, w obyczajowości, nauce, technice, ale też polityce.


A jak wyglądaliby bohaterowie naszych czasów w pomieszczeniu swoich marzeń? Czy mężczyzna nosiłby długą brodę, kraciastą koszulę i zajmował się dzieckiem? A kobieta? Gotowałaby wegańskie potrawy, używając wyłącznie organicznych produktów? A może płeć bohaterów nie byłaby już ważna. Gdzie mieszkaliby i jakie przedmioty posiadali? Panoramiczny telewizor, który z najwyższą, dostępną rozdzielczością pokazywałby wojnę w Ukrainie; wyrafinowany sprzęt audio; a może ich domem zarządzałby komputer? Co widzieliby za oknem? Tratwy z uchodźcami? A czy na suficie rozpościerałaby się wizja zasiedlania Marsa przez kolonizatorów Elona Muska? Ciekawe, co też czyni dzisiejsze domy tak odmiennymi i pociągającymi?

 

Richard Hamilton, „Just what is it that makes today’s homes do different, so appealing?”, 1956, Kunsthalle, Tübingen – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności