Oto siedemnastowieczny peepshow – prostokątne pudełko, którego wnętrze malowane jest z trzech stron, a także na górze i na dole. Szósta ściana jest przeźroczysta, dzisiaj zasłonięta taflą plexi, a pierwotnie zapewne pergaminem. Przez tę ścianę wpada do wnętrza światło, w XVII wieku mogło pochodzić z okna, albo ze świecy. Do skrzynki zagląda się przez dwa otwory umieszczone na węższych ściankach. Kto zajrzy, zobaczy złudzenie trójwymiarowego widoku wnętrza holenderskiego domu.
Po rozłożeniu obrazy są zniekształcone, krzesła wydają się zbyt duże i dziwnie rozciągnięte, a pejzaże na ścianach tworzą wydłużone plamy. Jednak złożone w kasetę układają się w poprawny widok. Po obejrzeniu wnętrza z obu otworów, widz poznaje cały dom – od drzwi wejściowych, do których zagląda mężczyzna, aż po ogródek na tyłach posesji. A po drodze trafia na sypialnię i przedpokój z pozostawionym na wieszaku męskim ubraniem. Co to za wnętrze? Dom Samuela van Hoogstratena, autora obrazów? Wyidealizowane wnętrze holenderskiego domu, a może elegancki dom publiczny?
Samuel van Hoogstraetena, „Skrzynka perspektywiczna z widokiem holenderskiego domu”, lata 50. XVII wieku, National Gallery, Londyn – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead