„Noli me tangere” (nie dotykaj mnie) to słowa, które wypowiedział Zmartwychwstały Chrystus Marii Magdalenie, gdy spotkali się w ogrodzie Getsemani. Maria Magdalena początkowo wzięła Chrystusa za ogrodnika, a gdy go rozpoznała i pragnęła dotknąć, ten poprosił ją, aby go nie zatrzymywała: „jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca”.
Temat pojawił się w sztuce już we wczesnym średniowieczu, jednak pomimo wielkiej malarskiej tradycji Tycjan przedstawił go wyjątkowo. Nie ukazał pustego grobu, ani Kalwarii – wzgórza, na którym ukrzyżowano Chrystusa. Postaci osadzone są w rozległym, wieloplanowym pejzażu, a jego elementy podkreślają wymowę sceny. Pagórki, krzewy a przede wszystkim drzewo odgrywają rolę w dramacie. Linia drzewa i zbocza wzgórza podkreślają kontakt wzrokowy pomiędzy Chrystusem, a Marią Magdaleną.
Nie wiadomo, dla kogo obraz został namalowany; powstał zapewne około 1514 roku, w tym czasie w innych obrazach, m.in. w „Amor Sacor e Profano” Tycjan włączył urozmaicony pejzaż, jako malownicze uzupełnienie religijnych, mitologicznych i alegorycznych przedstawień. Kłębiące się mgły i migające światło świtu podkreśla niezwykłość chwili.
Tycjan, „Noli me tangere”, ok. 1514, National Gallery, Londyn – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead