26/06/2023

Warsztat Leonarda da Vinci, kopia „Mony Lisy”, 1503-1516 – w audycji „Jest taki obraz”

W madryckim Prado znajduje się najstarsza znana kopia Mony Lizy. Obraz notowany jest w królewskich zbiorach hiszpańskich od 1666 roku – ale zapewne był tam wcześniej. Następnie wszedł do zbiorów Prado i wielokrotnie był tam wystawiany, jednak jako niezbyt cenna, anonimowa kopia. W 2012 r. obraz został poddany konserwacji i wnikliwym badaniom, które przyniosły zaskakujące ustalenia.

 

 

Madrycka wersja "Mony Lisy" powstawała bowiem jednocześnie z oryginałem z Luwru. Reflektogramy w podczerwieni i rentgenogramy obrazów ukazały identyczne zmiany dokonywane podczas malowania obu dzieł. A zatem kopista – zapewne jeden z uczniów Leonarda, stojąc tuż obok mistrza, powtarzał dokładnie to, co widział. Gdy Leonardo dokonał korekty włosów modelki, to natychmiast zmianę tę wprowadzał również kopista. Poprawek tych nie widać gołym okiem, są ukryte pod farbami, nie mogły być zatem dziełem przypadku.

 

 

W dodatku to obraz z Prado, a nie ten z Luwru, posiada malarskie wartości, które Leonardo tak bardzo cenił: delikatny modelunek brył, subtelne przejścia tonalne, złudzenie przestrzeni oddane za pomocą perspektywy powietrznej, by nie wspomnieć o sprawach tak oczywistych, jak czystość kolorów i ich chłodna tonacja.

W wersji z Prado znakomicie widoczne są detale ubioru Lisy – na ciemnej sukni typu gamurra, nałożone jest przeźroczyste guarnello, wykończone złotym haftem przy dekolcie. Namalowanie obszernej, pofałdowanej i transparentnej tiulowej tkaniny na czerwonym welurze było wielkim wyzwaniem. W zależności od ilości fałd przeźroczystej tkaniny zmieniał się kolor sukni leżącej pod spodem, przybierała odcień różu lub fioletu. Te subtelności całkowicie gubią się w obrazie paryskim.

 

Madrycką kopię namalował jeden z uczniów Leonarda, nie dorównuje ona jakością oryginalnemu dziełu mistrza, ale ukazuje wiele szczegółów, ukrytych pod ciemnym werniksem wersji paryskiej, np. przestrzenność loggi, w której siedzi modelka, detale jej stroju i architektury. A zatem "Mona Lisa" ma swoją bliźniaczkę i może wcale nie jest taka wyjątkowa…

 

Warsztat Leonarda da Vinci, kopia „Mony Lisy”, 1503-1516, Prado, Madryt – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz".

 

 


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności