23/10/2023

William Turner, „Ostatnia droga Temeraire’a”, 1839 – w audycji „Jest taki obraz” 

W plebiscycie rozpisanym przez BBC Radio 4’Today w 2005 roku okazał się ulubionym obrazem Brytyjczyków.      W 2012 „zagrał” w „Skyfall”, stanowiąc alegoryczne tło rozmowy zmęczonego, podstarzałego Jamesa Bonda z młodym Q:


Q: [Ten obraz] zawsze sprawia, że czuję się nieco melancholijnie. Wielki, stary okręt wojenny haniebnie odholowany na złom. Nieuczciwość czasu, nie sądzisz? Co widzisz?
Bond: Cholernie duży statek.


Dialog pomiędzy Bondem a Q rozgrywa się w National Gallery w Londynie przed „Ostatnią drogą Temeraire’a”, obrazem namalowanym w 1839 roku przez Williama Turnera. Rok wcześniej ten wspaniały okręt wojenny, który w 1805 roku walecznie ochraniał Victory – statek admirała Nelsona w bitwie pod Trafalgarem, został zniszczony w stoczni w Rotherhithe. 


Obraz był wielką alegorią przemijającego świata. Turner świadomie nie uwzględnił w obrazie prawdziwych okoliczności zdarzenia. Temeraire’a holowały dwa parowce, a nie jeden, nie odbywało się to o zachodzie słońca lecz podczas dnia, a sam okręt miał już rozmontowane maszty. Statki w obrazie płyną na wschód ku zachodowi, a tymczasem Rotherhithe znajduje się na zachód od Sheemess, skąd Temeraire’a zabrano w ostatnią drogę. 
Aluzja pomiędzy młodym Q i Bondem, a Temerairem, holowanym do rozbiórki przez puszczający kłęby dymu holownik parowy jest oczywista. Obraz Turnera był hołdem dla odchodzącego w przeszłość dostojnego okrętu żaglowego. Zachodzące słońce stało się fanfarą na cześć statku i symbolem końca epoki wielkich żaglowców, a może nawet końca brytyjskiej potęgi morskiej. Nadchodzi groźna, pozbawiona dostojnej urody nowoczesność.

 

William Turner, „Ostatnia droga Temeraire’a”, 1839 – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”. 
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności