W paryskim Musée des Arts Décoratifs 5 kwietnia otwarto wystawę poświęconą 600 latom historii ludzkich włosów w Europie – tych na głowie, na twarzy i na ciele. I nie jest to jedynie pokaz zmieniających się szybciej lub wolniej fryzjerskich mód. To wystawa o stosunku człowieka do własnego owłosienia oraz związanych z tym kodów społecznych i kulturowych. Włosy na głowie, zarosty, wszelkie inne owłosienie (lub ich brak) mogą być bowiem traktowane jako element mody, ale też tożsamości; sposób na wyrażenie protestu, albo manifestację przynależności do określonej wspólnoty.
Na włosach wyrosły (sic!) wielkie sławy – od fryzjera Marii Antoniny Léonarda Autiera, przez Monsieur Antoine’a (Antoni Cierplikowski), aż po dzisiejsze gwiazdy salonów studyjnych.
Fryzjer Marii Antoniny Léonard Autier stworzył modę na niezwykle wysokie fryzury. W królewskie pufy i we fryzury naśladujących Marię Antoninę arystokratek wplatane były wstążki, klejnoty, kwiaty, pióra, ptaki, a nawet woskowe figurki. Czasem były to nawet scenki rodzajowe. Najokazalszym dziełem Autiera był statek płynący po morzu falujących włosów. Była to fregata La Belle Poule, która pojawiła się na głowie francuskiej królowej po zwycięskiej bitwie morskiej nad flotą brytyjską w 1778 roku. W zależności od kształtu i ozdób pufy dzielono na typy, popularna była tzw. pufa sentymentalna stworzona w 1780 roku (na ilustracji po prawej).
Paryska wystawa oprócz przeglądu popularnych oraz najbardziej ekstrawaganckich fryzur i zarostów w historii Europy, podejmuje jeszcze jeden ważny wątek związany z włosami – ich aspekt sentymentalny. W wielu domach znajdują się loki, pukle a nawet warkocze członków rodziny. W czasach wiktoriańskich pamiątki z włosów stały się formą sztuki uprawianą zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Z ludzkich włosów (zmarłych i żyjących osób) wykonywano bukiety kwiatowe, girlandy, plecione łańcuszki, imitacje drzew, układano scenki rodzajowe, otaczano nimi fotografie, układano w medalionach.
Fascynującą częścią ekspozycji są również współczesne modowe kreacje wykonane z włosów – projekty Jean-Paula Gaultiera, Alexandra McQueena, Martina Margiela, czy przede wszystkim Charliego Le Mindu (na zdjęciu po lewej).
Z włosami i ich pielęgnacją wiążą się też określone rytuały. Częścią wystawy jest pokaz akcesoriów fryzjerskich (w tym np. suszarki do włosów na gaz), kosmetyków i ich reklam.
Wystawa "Des cheveux et des poils" w Musée des Arts Décoratifs w Paryżu potrwa do 17 września 2023 r.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead