31/03/2023

Lady Gaga i weneckie chopine

Wyobrażacie sobie chodzenie w butach na platformie, która miała około 50 cm wysokości? Już samo ich zakładanie nie było łatwe i wymagało pomocy. Ale jaki dawały efekt? Schowane pod suknią podwyższały wzrost i przydawały splendoru. Weneckie arystokratki zakładały chopine podczas publicznych ceremonii, a ich równowagi pilnowali ustawieni z obu stron pomocnicy. Dzięki wysokim butom kobiety górowały nad innymi; spendoru przydawały również spódnice sukien, które wydłużały się wraz z butami, a ilość użytego do ich uszycia jedwabiu świadczyła o zamożności. 

 

                                          

 

Weneckie chopine osiągnęły w pewnym momencie taką wysokość, że uregulowano ich wysokość, chroniąc kobiety przez groźnymi upadkami, a podobno było ich wiele kończyły się złamaniami i poronieniami. Miały nie przekraczać 8 cm, zakaz ten był jednak powszechnie łamany. Czyżby weneckie arystokratki to jedne z pierwszych fashion victims? Rodowód chopine był czysto praktyczny. Buty na wysokiej platformie chroniły suknie i nogi przed błotem, wodą i brudnymi ulicami. Z czasem jednak stały się symbolem elegancji i prestiżu. Same platformy kształtowano z drewna lub korka; były one następnie obciągane skórą bądź tkaninami i strojnie dekorowane. W Wenecji noszono je od XV do XVIII wieku, ale były popularne również w innych krajach. 


Kobiety w chopine przedstawione są na weneckich obrazach i na rycinach. Bodaj najsłynniejszym dziełem jest obraz Vittore Carpaccia z Museo Correr w Wenecji (w tym muzeum zachowały się też bodaj najwyższe historyczne chopine, na ilustracji powyżej). Nie jest jasne, czy kobiety w obrazie Carpaccia to arystokratki, czekające na mężów, czy kurtyzany. Nie sposób rozpoznać ich statusu po strojach, bo zarówno jedne, jak i drugie ubierały się podobnie i wystawnie, o ile rzecz jasna kurtyzanie dobrze się wiodło. Aby rozróżnić status kobiet po strojach w pewnym momencie zakazano kurtyzanom noszenia jedwabnych sukien i biżuterii. 

 

                 


Współcześni projektanci powrócili do chopine. Wariacje na temat tych butów przedstawił Alexander McQueen w kolekcji na wiosnę i lato 2008 roku. Jego projekt czerpie zarówno z chopine, jak i japońskich butów typu geta – sandałów uniesionych z przodu i z tyłu na wysokich bloczkach, w redakcji McQueena przypominających zęby. Wariacją na temat chopine są buty projektu Noritaka Totehana, w których po ulicach Nowego Jorku przechadza się Daphne Guinness (na ilustracji powyżej, po lewej buty Alexadra McQueena, po prawej Noritaki Totehana na nogach Daphne Guinness). Lubi je również Lady Gaga. Chodząc w nich artystka potrzebuje asysty, podobnie jak weneckie arystokratki w XVI wieku (na ilustracji poniżej).

 

           


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności