22/10/2023

Dziwne muzea 5: Muzeum Historii Naturalnej - La Specola, Florencja

Od września 2019 roku muzeum jest zamknięte. Trwa w nim remont i adaptacja nowych wnętrz na pomieszczenie ogromnej kolekcji (w tym minerałów i kolekcji ornitologicznej). Renowacja miała trwać 18 miesięcy, ale przedłuża się i nie jest jeszcze znana oficjalna data ponownego otwarcia muzeum. 

 


W trakcie renowacji część zbiorów wypożyczano na wystawy czasowe, jedna z nich, wiosną i latem 2023 roku, miała miejsce w Fondazione Prada w Mediolanie (patrz: ilustracja powyżej). Prezentowano na niej najsłynniejsze anatomiczne woski i rysunki, a specjalnie na potrzeby ekspozycji powstał film krótkometrażowy „Cztery niekochane kobiety, dryfujące po bezcelowym morzu”. Jego twórca - David Cronenberg przedstawił w nim woskowe modele kobiecych ciał, pokazując je nie jako zastępujące sekcje narzędzia dydaktyczne dla studentów medycyny, lecz piękne rozcięte i pokawałkowane ciała, o twarzach pełnych ekstazy (patrz: ilustracje poniżej). 

 

  

 

Przed zamknięciem w 2019 roku było to chyba jedyne muzeum we Florencji, które godzinami można było zwiedzać w samotności, chociaż znajduje się nieopodal popularnego Palazzo Pitti, pełnego arcydzieł sztuki z kolekcji Medyceuszy i Ogrodów Boboli. Miejmy nadzieję, że renowacja nie odbierze La Specoli klimatu tajemniczości dawnej Wunderkamery i lekkiej grozy Gabinetu Osobliwości. 


U podstaw La Specola również leżą zbiory medycejskie. Florencki ród cenił bowiem nie tylko starożytności i najwybitniejsze obrazy i rzeźby czasów nowożytnych, lecz również eksponaty prezentujące szeroką panoramę natury. Jak w wielu dawnych kolekcjach naturalia miały swe równe miejsce obok artificalia – cuda natury eksponowano razem z tworami rąk ludzkich.

 

     

Muzeum powstało w 1771 roku, a już w 1775 roku wielki książę Pietro Leopoldo udostępnił publiczności znakomitą medycejską kolekcję muszli, minerałów, roślin i zwierząt, ale też instrumentów naukowych. Jest tam m.in. wypchany hipopotam żyjący w XVIII wieku w książęcych Ogrodach Bobboli, jest też szkielet słynnej słonicy Hansken (patrz: ilustracje powyżej i artykuł o Hansken i jej śmierci we Florencji w linku obok). Jednak największą atrakcją muzeum jest kolekcja woskowych modeli anatomicznych. Tworzyli je mistrzowie w tej dziedzinie Gaetano Giulio Zumbo i Clemente Sussini. Woskowe modele powstawały we Florencji od XVII wieku, głównie z myślą o kształceniu medyków, przedstawiają one poszczególne organy ludzkiego ciała, ale też „wypreparowane” systemy, jak chociażby układ trawienny i nerwowy; ciała z otwartymi mózgami, czy brzuchami, płody w ciele matki. 

 


Wielkie wrażenie wywiera sala z gablotami, w których umieszczone są  iluzjonistycznie pomalowane modele kobiet w perukach z naturalnych włosów, zalotnie spoczywające na różowych materacach i jedwabnych prześcieradłach, a do tego w zmysłowych pozach. Gdyby nie otwarte brzuchy, z których wypadają układające się w dekoracyjne girlandy jelita, można byłoby pomyśleć, że to antyczne posągi z Palazzo Pitti. (Woskowym modelom z La Specola poświęciłam osobny wpis – czytaj tu).

 

 

Museo di Storia Naturale dell’Universita degli Studi di Firenze, znane jako La Specola mieści się w Palazzo Torrigani przy Via Romana 17, w pobliżu Palazzo Pitti (obecnie jest zamknięte z powodu remontu).
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności