19/01/2024

Po co sztuka? Odcinek 16: Dlaczego fascynuje nas odmienność? Rozmowa z prof. Pawłem Majewskim

Gościem tego podcastu jest prof. Paweł Majewski, wytrawny erudyta o intrygującej inteligencji. Rozmawiamy o starożytnych cyrkach, w których pokazy egzotycznych zwierząt i ludzi z odległych regionów świadczyć miały o potędze cesarstwa; wspominamy freak shows (dziewiętnastowieczne „pokazy dziwolągów”) i porażający film „Freaks” Toda Browninga z 1932 r., epatujący dalekim od normy wyglądem bohaterów; wreszcie wystawy światowe z ludzkim zoo i wioskę kongijską z Brukseli z 1958 roku (sic!).

 

Zdjęcie z wystawy światowej w Brukseli z 1958 roku


Przywołujemy wiele historycznych zjawisk i ludzi, w tym „kobietę z brodą” – Maddalenę Venturę, rodzinę Pedro Gonzalesa o owłosionych ciałach, Josepha Merricka – człowieka słonia, ale interesuje nas przede wszystkim to, dlaczego u ludzi wszystkich epok odmienność wywołuje tak wielkie emocje – od zaciekawienia, po przerażenie.


O wszystkim tym usłyszycie jednak po długim wstępie poświęconym Stanisławowo Lemowi, bynajmniej nie w kontekście ludzkich osobliwości, po prostu z prof. Majewskim łączy nas wielka pasja do jego książek. Tym razem więc właściwa rozmowa zaczyna się po ok. 11 minutach… .

 

Rozmowę odsłuchacie tu: link do Spotify

 

Na ilustracji głównej: fotos z filmu Toda Browninga „Freaks” (Dziwolągi) z 1932 roku


Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra
 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności